All-State and All-Conference Honors for Shadow Premier Players

December 22, 2009

Area high school athletes named to All-State and All-Conference fall sports teams were announced December 20 and November 26, 2009, respectively.  Congratulations to our 25 Shadow premier players receiving honors:

All-State Girl’s Soccer

Class 4A Second Team:
Mikayla Anderson (Mead HS/Shadow 92G U17 Navy)

Class 4A Honorable Mention:
Bev Amstadter (Lewis and Clark HS/Shadow 91G U18 Navy)
Megan Dempsey (University HS/Shadow 91G U18 Navy)
Lexi Greenwood (Lewis and Clark HS/Shadow 91G U18 Navy)
Mary Condon (Gonzaga Prep HS/Shadow 91G U18 Navy)


Class 3A First Team:

Delaney Zalud (Mt. Spokane HS/Shadow 91G U18 Navy)

Class 2A First Team:
Dee Dee Garbe (West Valley HS/Shadow 91G U18 Navy)
Kellie Zakrzewski (Cheney HS/Shadow 91G U18 Navy)

Class 2A Honorable Mention:
Chelsie Breen (Cheney HS/Shadow 91G U18 Navy)
Tanya Baker (Cheney HS/Shadow 91G U18 Navy)
Karina Carpenter (West Valley HS/Shadow 91G U18 Navy)


Class 1A Honorable Mention:
Katie Baran (Lakeside HS/Shadow 92G U17 Navy)

All-Conference Girl’s Soccer

Greater Spokane League

Offensive Co-Most Valuable Players:

Delaney Zalud
(Mt. Spokane HS/Shadow 91G U18 Navy) and Mikalya Anderson (Mead HS/Shadow 92G U17 Navy)

First Team:
Mary Condon
(Gonzaga Prep HS/Shadow 91G U18 Navy)
Lexi Greenwood
(Lewis & Clark HS/Shadow 91G U18 Navy)
Megan Dempsey
(University HS/Shadow 91G U18 Navy)
Bev Amstadter
(Lewis & Clark HS/Shadow 91G U18 Navy)
Asia Porter
(North Central HS/Shadow 92G U17 Navy)
Behka Nemec
(Mead HS/Shadow 92G U17 Navy)
Ashley Ames
(Gonzaga Prep HS/Shadow 92G U17 Navy)

Second Team:
Sarah Wood
(Lewis & Clark HS/Shadow 92G U17 Navy)
Lindzee Baker (
Mead HS/Shadow 92G U17 Navy)
Madisen Stewart
(Lewis & Clark HS/Shadow 92G U17 Navy)
Lindsey Pangborn
(Mead HS/Shadow 92G U17 Navy)
Shayla Weiler
(University HS/Shadow 93G U16 Navy)

Great Northern League

Offensive Co-Most Valuable Players
                     

Kellie Zakrzewski
(Cheney HS/Shadow 91G U18 Navy) and Dee Dee Garbe 
(West Valley HS/Shadow 91G U18 Navy)

First Team
Kellie Zakrzewski
(Cheney HS/Shadow 91G U18 Navy)
Dee Dee Garbe
(West Valley HS/Shadow 91G U18 Navy)
Nicole Fox
(Cheney HS/Shadow 91G U18 Navy)
Chelsie Breen 
(Cheney HS/Shadow 91G U18 Navy)
Tanya Baker
(Cheney HS/Shadow 91G U18 Navy)
Karina Carpenter
(West Valley HS/Shadow 91G U18 Navy)

Northeast A League

First Team

Katie Baran
(Lakeside HS/Shadow 92G U17 Navy)

All North Idaho League and Inland Empire League

First Team

Kerry Moller (Moscow HS, Idaho/Shadow 91G U18 Navy

Boy’s Soccer

Northeast 2B/B Boys

First Team

Austin Friedly
(NW Christian/Shadow 94B U15 Navy)

Girls Cross Country

Greater Spokane League

First Team

Alison Keenan
(Lewis & Clark HS/Shadow 93G U16 Sky)

Great Northern League


Second Team

Alex Fraser (West Valley HS/Shadow 92G U17 Navy)

no title

no title

no title

no title

DQ

DQ

Multi-Care

Multi-Care

no title

no title

Clearwater

Clearwater

no title

no title

Sunshine

Sunshine